під замовлення

Петриківка - візитна картка України

екскурсійний тур (1 день)
Запоріжжя - Дніпропетровська обл. - Запоріжжя

Петриківський розпис, відомий далеко за межами України своїм неповторним рослинним орнаментом, який давно став візитівкою України. Сотні туристів з усього світу щороку відвідують селище, щоб ознайомитися з цим видом декоративного народного малярства. Історія виникнення петриківського розпису цікава та захоплююча. Традиція прикрашати оселю та одяг декоративними петриківськими розписами зародилася в Україні задовго до появи християнства. Люди вірили, що в красивих орнаментах криється магічна сила, яка захищає господарів від злих сил та негараздів. Ось чому петриківськими розписами у якості оберегів часто розписували зброю та курені запорозькі козаки. «Петриківка» - це пелюстки, листя, стебельця та лінії, котрі в умілих руках перетворюються у несподівані квіти, кетяги калини, винограду, казкових птахів і навіть людей. Петриківський розпис став одним із головних надбань нематеріальної культури України, внесеним до спадщини ЮНЕСКО. Його навіть визнали кращим за Аргентинське танго.
Якщо проаналізувати малюнки «петриківського» розпису, то можна сказати, що серед них немає негативних. Є такий вислів: «петриківка» існує, щоб радувати око й милувати душу!

Програма:

08:00 Виїзд із Запоріжжя (пл. Маяковского - Глінка - Каховська). 
Запрошуємо Всіх, хто любить свою країну, її колорит, традиції та вміє веселитися - провести вихідний на Дніпропетровщині!
Увага! Рекомендуємо одягнути національний одяг.
11:00 Прибуття до Петриківки (Дніпропетровська обл.).
Серед неозорих українських степів, на берегах мальовничої річки Чаплинка розкинулося селище. Багата на історичні події, батьківщина оригінального мистецтва - Петриківського розпису, включеного ЮНЕСКО до списку об’єктів нематеріальної культурної спадщини усього людства - це Петриківка.
Ви матиме змогу познайомитись із самобутнім місцем, яке більше 200 років дарує українцям і світові чудові зразки яскравого народного мистецтва і гордості українців - петриківського розпису. У Петриківці мистецький бекграунд відчутний повсюди: будівлі, зупинки, мурали, огорожі…

Екскурсія по музею «Петриківський розпис - душа українського народу» в Петриківському музеї етнографії, побуту та народно-прикладного мистецтва. 
Тут представлена історія селища та етапи становлення петриківського ремесла. У фондах музею налічується 2500 предметів, що розповідають про історію Петриківки, етнографію цього краю, розвиток народно-прикладного мистецтва, техніки петриківського розпису.

Майстер клас з петриківського розпису (додаткова оплата - 50 грн.).
А якщо Ви самі вирішите навчитися майстерності малювання петриківських візерунків, то для Вас проведуть майстер-клас, на якому ви створите власний «шедевр». Спробуйте і Вам обов'язково сподобається! Зроблений вашими руками малюнок Ви заберете із собою на згадку, яка стане окрасою та оберегом вашого дому. Лише трішки зусиль - і з-під вашого пензля народяться фантастичні пишні квіти та казкові пташки! І повірте: Ви - художник!

Театралізована гра-постановка «Традиційне українське весілля».
А чи давно Ви бували на справжньому весіллі, проведеному у старовинних українських традиціях? Цікаво? Тоді Вам - з нами! На Вас чекає найсправжнісіньке українське весілля! Сьогодні Ви дізнаєтесь про всі обряди стародавнього українського весільного обряду:
- Гірко! Гірко? Чому гірко? Кому гірко?
- Що таке весільний рушник?
- Навіщо потрібен весільний коровай? Коли та хто розрізає його на весіллі?
- Що таке «чоботи»?
- Що це за обряд - «розплітання нареченої»?
І, звичайно ж, жоден гість не втече від нашого весільного столу без «солодких українських» ласощів - весільної «шишки» (булочки)!
Весільна програма в етнографічному музеї, учасниками якої будемо ми (вибираємо молодого та молоду, боярина та дружку, сватів та батьків). У цьому шоу Ви зможете побачити українські національні костюми, весільні танці, співи та кумедні ситуації, що створять незабутні враження про Україну та її культуру.

Покупка сувенірів.
Побувавши в майстернях художників, Ви не зможете вийти звідти з порожніми руками! Очі «розбігаються» - сотні найкрасивіших, яскравих та барвистіших виробів: прикраси, посуд, сувеніри, розписані вручну петриківськими майстрами, продаються одразу!

Цікава екскурсія «Подорожуємо Україною: невідома Петриківка» та яскрава фотосесія:
- найдовший в Україні паркан-рекордсмен - орнаментальний квітковий фриз з петриківським розписом довжиною більше 120 м (знаходиться в самому центрі селища);
- місцевий парк відпочинку - прикраса селища, в якому у різних варіантах представлено петриківський розпис - від альтанки-писанки до арт-об'єкта великої квітки-цибулинки «Петриківка»;
- пам'ятник кошовому отаманові Петру Калнишевському - «батькові» Петриківки, який був неординарною, сильною особистістю з яскравою долею. І чудовий приватний міні-парк з озером та лебедями. І обов'язково зробимо цікаві фото із легендарним отаманом;
- цікавий магазин місцевих сувенірів (беріть гроші - від покупок у Петриківці все одно не втриматись!);
- магазин «Петриківська паляниця». Тут самий смачний свіжоспечений, запашний, домашній український хліб, пампушки, булочки та
різноманітні пиріжки. Це просто кайф для гурманів якийсь!:) Місцеві кажуть: «Петриківська паляниця - хто скуштує, іншого хліба не їстиме!».
14:00 Обід.
Ви можете взяти їжу із собою або можна замовити смачний обід у колоритному кафе-ресторані «Калнишевський» (замовляти заздалегідь при бронюванні туру). У цьому ресторані гарний інтер'єр, альтанки біля озера, душевна атмосфера, зелена територія та чудовий, доглянутий, запашний розарій…
15:00 Відвідування Петриківського конзаводу. 
І на завершення дня ми відвідаємо Петриківський Племінний конезавод, розташований у Петриківці. З 2003 р. там розводять та вирощують коней спортивних порід. Ви побачите сучасні спортивні стайні, поля для тренувань із комплексом перешкод. Дізнаєтеся, як визначають вік коня, як їх готують для олімпійських видів кінного спорту, як ведеться родовід цих шляхетних тварин, та багато іншого!
А від спілкування з цими граціозними тваринами Ви гарантовано отримаєте позитивні емоції та внутрішню гармонію, а також власноруч (або за допомогою інструктора) осідлаєте деяких рисаків.
Після цього кожен зможе спробувати себе в верховій їзді, під керівництвом досвідчених інструкторів. Вам будуть надані всі необхідні знаряддя, а також інструктаж з безпеки. Це чудова можливість уявити себе гордим та незалежним вершником, і відчути на собі силу і грацію цих могутніх тварин.
18:00 Виїзд додому.
Втомлені, з гарними фото, з купою гостинців та петриківських сувенірів їдемо до рідного міста. І пам'ятайте, що наша Україна - дуже цікава, лікує душу й радує очі! Україна - це ми! Любіть Україну і бережіть її!
21:00 Прибуття додому (Каховська - Глінка - пл. Маяковського).

 
Вартість:

780 грн. 

У вартість включено:

  • проїзд;
  • квитки до Петриківського музею етнографії;
  • екскурсія музеєм;
  • театралізована гра-постановка «Традиційне українське весілля»;
  • музичний супровід та старовинні обряди;
  • частування гостей трав'яним чаєм та весільним короваєм;
  • подарунок кожному «весільному» гостю;
  • екскурсія по Петриківці;
  • супровід групи керівником;
  • медична страховка.
  • барвисті фото і яскраві враження;

У вартість не включено:

  • майстер-клас з петриківського розпису (50 грн.);
  • обід у кафе;
  • особисті витрати та сувеніри.

 

Замовити поїздку
  

10 фактів про петриківський розпис

1. Петриківський розпис - мистецтво вільних людей. В Петриківці ніколи не було кріпацтва - тут розташовувалися зимівники козаків. Свободолюбивістю і позитивом пронизаний розпис - в його основі лежать яскраві, позитивні кольори, а в сюжетах зображаються святкові побутові сцени з життя. Чарівний жар-птах є символом доброту і достатку.

2. Витоки петриківки - оздоблення стіні хати -мазанки Петриківка зародилася на вибіленій стіні селянської хати мазанки. Господині (або як їх називають в Петриківці - «чепурушки») прикрашали сакральними орнаментами піч - годувальницю сім’ї, та  бігунцями оздоблювали вікна і двері. Згодом розписи перейшли на речі домашнього вжитку та папір.

3. Точна дата виникнення петриківки невідома. Сьогодні неможливо встановити точну дату виникнення петриківського розпису. Перші дослідження петриківки датуються початком XX ст., коли відомий дослідник народної культури Дмитро Яворницький зібрав перші мальовки для колекції музею. За усними переказами селян, можливо встановити датування, що петриківським розписом прикрашали будинки ще на початку XVIII ст. Але, ймовірно, петриківка має глибші корені, адже традиція прикрашання житла декоративними візерунками на території Придніпров’я зустрічається і в раніших датуваннях, що були досліджені істориками.

4. «Котячка» - найголовніший інструмент в петриківці. «Котячка» - це унікальний саморобний інструмент в петриківці, зроблений з невеликого пучка котячої шерсті. Така шерсть легенько підстригається з-під лапки короткошерстого котика чи кішечки і примотується до палички. Котячий пензлик дає унікальний візерунок, що і формує характерні риси петриківського розпису - плавність, динамічність, тоненькі витончені лінії та фантасмагоричні квіти.

5. Петриківська «калинка» тикається пальчиком. В петриківці досить багато різноманітних прийомів та засобів малювання. Наступний важливий інструмент у створенні петриківки - це пальці майстра. Пальцем можна як малювати як квіти, так і створювати ягідки, зокрема, грона калини. Справжньою «калинкою» вважається та, в якій залишився відбиток пальця майстра.

6. Петриківська темпера - особливий тип фарби для створення петриківки. Перші фарби петриківські майстри виготовляли самостійно з відвару трав, соку кольорових овочів і фруктів, де були присутні яскраві кольорові пігменти - наприклад, буряк, морква, гарбуз, бузина, калина, цибуля. Концентрований відвар замішували на основі яєчного жовтка, який надавав структури та стійкості такій фарбі. Сьогодні майстри використовують усі доступні види фарби, щоб створювати петриківський розпис - гуаш, акварель, акрил тощо.

7. Петриківку заведено малювати без попередньо розмічених контурів. В петриківці є правило, за яким визначають справжнього майстра - він може створити мальовки без попередньо наміченого контуру. Такою віртуозністю володіють далеко не всі майстри. Зазвичай перед початком роботи з фарбою, майбутні квіти можуть детально промальовувати олівцем. Це полегшує подальшу роботу, але при цьому робить петриківку занадто структурованою. Малювати без попередньо розмічених контурів - ось той рівень майстерності та віртуозності до якого йдуть майстри.

8. Петриківський розпис - це графічне мистецтво. Петриківка - це декоративно-прикладне, станкове народне малярство, в основі якого лежить чіткий графічний малюнок. Петриківські візерунки з легкістю можна перенести на будь-які поверхні та текстури, від стін інтер’єру та великих декоративних панно і закінчуючи склом, текстилем та хустинами. Саме тому петриківка така популярна - її можна зустріти в багатьох неочікуваних місцях - на парканах, на зупинках транспорту, на вишуканих шовкових хустинах, на пакуванні улюбленого продукту та в найближчому супермаркеті.

9. Петриківка за часів Совєтів. В 50-х петриківка себе почувала дуже добре завдяки підтримці режиму - на вазах малювали портрети ілліча та мільйонними тиражами друкували пропагандистські плакати жовтневої революції оздоблені петриківкою, а з російської хохломи прийшло чорне тло, адже так було простіше налаштували технологічне виробництво. В 60-80 роках петриківка була дуже і дуже успішна та популярна на всій території совєтів. В селищі діяло промислове виробництво, майстри мали можливість бувати за кордоном. Водночас багато інших розписів по всій території України залишалися в забутті та не отримували жодних стимулів для розвитку. Майже кожне село в Україні мало свій унікальний розпис, зі своїми особливими характеристиками. Наприклад є зразки розписів з території сучасного Новомосковська, поширені розписи і в Черкаській області, є і на Полтавщині. Але тільки петриківці «пощастило» і вона отримала достатнє фінансування в обмін на участь в пропагандистській машині.
Але за усім цим петриківка не втратила своєї головної риси - волелюбність. Час іде, відбуваються зміни, а петриківка все так само радує нас своїми позитивними кольорами, та збереженими традиціями, що передаються з покоління в покоління нашими предками.

10. Петриківка - нематеріальна культурна спадщина людства ЮНЕСКО. 5 грудня 2013 року петриківський розпис було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.


Back to top