під замовлення
Козацькі святині землі запорізької
екскурсійний тур (1 день)
Є такі місця, які тисячі років викликали в людини здивування, страх і захоплення, а їхня природна краса і неповторність змушували поклонятися їм. У момент відродження національних та культурних традицій України дуже важливо для кожного з нас знати про свою історію! Запрошуємо Вас відкрити для себе найцікавіші та найяскравіші сторінки рідного краю - славетного Запоріжжя, де зосереджено багато святинь наших предків!
Програма:
09:00 | Тематична екскурсія по Запоріжжю «Козацькі святині землі запорізької». Ви познайомитеся з історією нашого прекрасного міста, відвідаєте безліч цікавих місць, пов'язаних із запорізьким козацтвом, почуєте цікаві розповіді та легенди про козаків, їхній побут, звичаї, відвідайте козацькі святині нашого краю. |
Екскурсія «Хортиця - колиска запорізького козацтва» та відвідування Національного заповідника «Хортиця». Хортиця - найбільший острів на Дніпрі (довжина 12,5 км, а ширина сягає 2,5 км), відомий багатою природою та численними археологічними знахідками часів скіфів та печенігів до часів козаків, які на початку XVI ст. заснували козацьку республіку із центром на острові та назвали її Запоріжжям. Острів Хортиця і зараз зберігає відгуки героїчного козацького минулого. Завдяки унікальності об'єкту Національний заповідник «Хортиця» було названо одним із семи чудес України під час інтернет-голосування, в якому взяли участь 77 тисяч осіб. |
|
Прогулянка островом та відвідування історико-культурного комплексу «Запорізька Січ». Ви завітаєте на унікальне місце, де відтворено образ козацької столиці та атмосфери часів козацтва. Це єдиний збірний образ усіх Січів, що існували в часи козацтва. Тут знаходяться найцікавіші елементи архітектури, культури, побуту та життя запорізьких козаків. На Січі можна ознайомитися з інтер'єром та предметами побуту тих часів: військовою канцелярією, будинком кошового отамана, козацьким куренем, сторожовими вежами, пушкарнею, січовою школою та чудовою діючою козацькою Свято-Покровською церквою з унікальним стародавнім іконостасом. А ще Запорізька Січ нещодавно «засвітилася» в екранізації двох фільмів - «Тарас Бульба» та «Дума про Тараса». Весь побут та життя козаків у фільмі знімалися саме тут на берегах Дніпра! Загалом, на Січі є унікальна нагода побувати в минулому, відчути дух історії та повністю поринути в атмосферу козацьких часів. |
|
За бажанням можна відвідати виступ Театру козацького бою «Січові козаки». Цікава театралізована вистава козацького бойового мистецтва з елементами кінної джигитування, не залишить Вас байдужою! У програмі Театру можна побачити: козацьке бойове мистецтво, бойову козацьку акробатику, роботу з традиційною козацькою зброєю (списи, шаблі, ножі, палиці), режими (перебивання палиць та ходіння по склу), козацькі танці та викрутаси, козацькі та козацькі джигітування на конях, козацькі забави (ігри) з глядачами. Після виступу всі охочі можуть проїхатись на козацькому коні, сфотографуватися з колоритними козаками та їхніми кіньми, а також постріляти із лука. Яскраві національні костюми, український колорит, козацька зброя творять ілюзію історичної реальності. Виступ козаків привнесе незабутні моменти у Ваше життя. |
|
Вільний час. Ви зможете погуляти островом і насолодитися красивою панорамою річки Дніпро, найближчих островів, греблі Дніпрогес, помилуватися могутніми скелями над Дніпром, відвідати передбачуване місце загибелі князя Святослава, пройтися «Тарасовою стежкою», відвідати язичницьке святилище! А ще скуштувати в «Шинку» на Січі найсмачніші страви, приготовані за старовинними козацькими рецептами (за бажанням групи можна замовити обід у кафе, від 100 грн.). |
|
16:00 | Виїзд із острова Хортиця. |
Вартість:
дорослі - 100 грн., діти - 85 грн.
|
У вартість включено:
|
У вартість не включено:
|
Козацькі святині запорізької землі
Велика Дніпро-річка - одна з головних святинь козацтва
Ще за давніх часів люди селилися біля Дніпра. То була священна для них річка, адже вона давала їм воду, їжу. Тому вони оспівували у своїх думах її живу чисту воду:
«Пусть время прошло и весь мир изменило,
Останется пусть на века
Великая мощь и великая сила -
Великая Днепр-река!».
Дніпром проходив шлях «з варяг у греки», що з'єднував Північну Європу з Близьким Сходом і Великим шовковим шляхом. Стародавні греки називали її Борисфеном. Наші предки слов'яни називали Дніпро - Славутичем, що у перекладі означає слов'янська річка, а козаки любовно називали річку своїм «Братом». На берегах Дніпра було засновано першу козацьку вольницю - Запорізьку Січ, звідки козаки на своїх юрких «чайках» здійснювали походи до далеких турецьких берегів. Водами Дніпра вони спускалися до Чорного моря, громили ворожі фортеці, які вважалися неприступними. Козаки, що снували по річках, стали покаранням Господнім для кочових татар і ногайців.
Дніпро та його могутні води оспівували багато поетів і письменників, милувалися ним і захоплювалися. Дніпро - це символ України та всього українського народу!
Острів Хортиця - колиска козацтва
На Дніпрі немає острова, що дорівнює Хортиці ні за величиною (12,5 кілометра), ні за красою, ні за цінністю природних та історичних пам'яток, ні за силою сакральної енергетики. Вік у священного острова солідний - 30 000 років. Ця територія споконвіку була відома людині, історики вважають, що перші люди з'явилися тут майже 10 000 років тому.
Хортиця цікава тим, що десь із IV-III тис. до н. е. сприймалася древніми людьми незвичайним, священним островом. Вже на ній були святилища. На початку XX ст. Яків Новицький на Хортиці зафіксував досить високу концентрацію курганів - 129. А кожен курган - це сакральна споруда, своєрідний космічний пагорб. «Вертикаль» встановлювалися давніми людьми для спілкування землі з небом, саме тут вони ховали своїх духовних лідерів.
Хортиця здавна була відомим місцем. За легендами, тут бували князі Аскольд, Дір, Олег, Ігор, княгиня Ольга. За переказами, у північній частині острова на Чорній скелі у нерівній сутичці з печенігами склав свою буйну голову хоробрий князь Святослав.
На острові що ні урочище, то легенда, що не скеля, то героїчна подія, що ні криниця, чи переказ чи кумедна історія. І багато хто з них пов'язаний із січовими козаками. Наприкінці XV - на початку XVI ст. Хортиця стає одним із центрів, де зароджувалося та міцніло запорізьке козацтво. З деяких свідчень можна навіть припустити, що на Хортиці була одна з перших запорізьких Січ.
Хортиця - місце сили... Такі місця приваблюють людей у всьому світі. Якимось невідомим способом люди відчувають енергетику острова. А знаючі кажуть, що саме острів Хортиця - є оберегом, талісманом та захисником нашого міста, його дивом!
Легендарний запорізький дуб
Протягом століть він був місцем паломництва мільйонів людей. Це 700-річний священний дуб, який росте у селищі Верхня Хортиця у Запоріжжі. Найраніші, найдостовірніші відомості про культове поклоніння священному дубу містяться в роботі літописця десятого століття нашої ери Костянтина Багрянородного.
До дубів у наших предків було особливе ставлення. Це дерево асоціювалося з могутністю, силою, здоров'ям, благополуччям, успіхом у бою. Запорізький дуб, якому, за офіційними даними, 700 років (хоча вчені припускають, що його справжній вік перевищує дев'ять сотень років), сприяв створенню цього образу.
Існує безліч легенд, що свідчать про те, що боги слали з небес благословення на перемогу, дарували місцевим землям велику кількість вологи, щедрі врожаї. Дуб зцілював хворих, обдаровував миром та благополуччям сім'ї. У стародавніх писаннях народів, що населяли нашу місцевість, йдеться про могутнє Світове Дерево, яке росло на острові Хортиця. І саме десь тут, згідно з українською міфологією, знаходиться Пуп Землі (Світове дерево, Світова вісь).
Серед запорізького козацтва протягом усього його існування відбувалися таємничі, овіяні легендами дії. Їх реалізовували у повсякденному житті незвичайні представники великої козацької маси – характерники, що так називали козаків, які мали дивовижні, надприродні здібності.
Легенди свідчать, що Богдан Хмельницький, наказуючи своїм воїнам перед битвою, нібито сказав: «Будьте, хлопці, у бою такими ж міцними, як цей дуб!» Народна чутка стверджує також, що саме під кроною цього гіганта запорізькі козаки складали знаменитий лист турецькому султанові. І Микола Гоголь у своїй знаменитій повісті посадив Тараса Бульбу під покров зелених гілок багатовікового велетня!
А в сучасній історії є і такий факт: у роки Великої Вітчизняної війни Гітлер, дізнавшись про чудо-дерево, наказав спиляти запорізький дуб і вивезти його до Німеччини як символу мощі та перемоги арійського духу над слов'янським.
Але дуб встояв під ударами часу та людини! Починаючи з 1972 р. - цей об'єкт відноситься до заповідних, а з 2010 року - є Національним деревом України. Навіть як для дуба дерево має дуже вражаючі параметри. Стовбур в обхваті можуть утримати 6 дорослих людей, його коло налічує - 6,32 м, висота дуба досягає - 36 м, - це рідкісне явище для дубів, які ростуть на відкритій місцевості, діаметр крони становить - 43 м, хоча раніше вона досягала - 64 м у діаметрі.
Доля дуба виявилася непростою. Останнім часом дерево почало засихати. Але раптом сталося диво - одна з гілок, яка здавалася мертвою, раптово викинула листя. Тоді й вирішили віддати Світовому Древу належні почесті. Насамперед йдеться про створення історико-етнографічного ландшафтного ансамблю «700-річний Запорізький дуб». Також, вже на території комплексу, збудовано каплицю Покрови Пресвятої Богородиці, є театр козацького бою «Запорізький Спас» та ресторан-кафе «У Дуба», безліч сувенірних крамничок для туристів.
Люби та знай свій край, пам'ятай історію предків!